Zawarcie istotnej umowy przez spółkę zależną od Emitenta

Raport bieżący nr 10/2018

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE 

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 9/2018, Zarząd Polimex-Mostostal S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, że w dniu dzisiejszym została zawarta umowa pomiędzy konsorcjum AGAT S.A. z siedzibą w Koluszkach oraz Naftoremont-Naftobudową  sp. z o.o. z siedzibą w Płocku (spółka zależna od Emitenta), jako generalnym wykonawcą inwestycji („Wykonawca”) oraz PERN S.A. z siedzibą w Płocku („Zamawiający”) („Umowa”). Przedmiotem Umowy jest: „Budowa zbiorników magazynowych 2 x 32000 m³ wraz z infrastrukturą w Bazie Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej” oraz „Budowa zbiorników magazynowych 2 x 32000 m³ wraz z infrastrukturą w Bazie Paliw nr 1 w Koluszkach” („Zadanie”).

Wynagrodzenie za wykonanie Zadania wynosi 130.000.000 złotych, natomiast wynagrodzenie za realizację Zadania przypadające na Naftoremont-Naftobudowę  sp. z o.o. wyniesie 65.000.000 złotych. Wynagrodzenie jest wynagrodzeniem ryczałtowym. Płatność wynagrodzenia następuje po wykonaniu określnych w Umowie etapów Zadania.

Na podstawie Umowy Wykonawca zobowiązał się wykonać Zadanie w terminie do 30.04.2019 r.

Na podstawie Umowy Wykonawca udziela Zamawiającemu gwarancji na okres 18, 60 i 72 miesięcy w zależności od przedmiotu gwarancji. Okres gwarancji dla odpowiedniej części przedmiotu gwarancji rozpoczyna swój bieg od daty podpisania przez Zamawiającego odpowiedniego protokołu odbioru. Niezależnie od udzielenia gwarancji Wykonawca udziela Zamawiającemu na przedmiot Umowy rękojmi, na okres 5 lat rozpoczynający się w dniu odbioru końcowego (i) Zadania albo (ii) prac antykorozyjnych.
Umowa przewiduje kary umowne m.in. za (i) opóźnienie, z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, w oddaniu etapów Zadania, w wysokości 0.2% wartości wynagrodzenia za dany etap, za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia; (ii) opóźnienie, z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, w oddaniu każdego z Zadań, w wysokości 0.2% wartości wynagrodzenia za dane Zadanie, za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia; (iii) opóźnienie w terminie usunięcia wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie gwarancji, w wysokości 0.1% wartości wynagrodzenia za odpowiedni etap Zadania, Zadanie lub poszczególną pracę, za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia; (iv) odstąpienie od Umowy przez Zamawiającego lub Wykonawcę z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, w wysokości 10% wartości Zadania. Łączny limit wszystkich kar umownych nie może przekroczyć 35% wynagrodzenia netto z Umowy. W przypadku gdy kara umowna nie pokryje poniesionej szkody strony mają prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych. Zamawiający ma prawo potrącić kwotę należną z tytułu nałożenia kary umownej z kwotą wynagrodzenia. Umowa przewiduje mechanizm wykonawstwa zastępczego w przypadku nienależytego wykonania Umowy, w szczególności opóźnienia.
Celem zabezpieczenia roszczeń przysługujących Zamawiającemu w stosunku do Wykonawcy, powstałych w związku z realizacją Umowy, Wykonawca jest zobowiązany: (i) przedstawić Zamawiającemu gwarancję bankową lub ubezpieczeniową w wysokości 10% wynagrodzenia Umownego ważną do 60 dnia od upływu terminu rękojmi lub gwarancji, lub (ii) złożyć zabezpieczenie w środkach pieniężnych do upływu 60 dnia od podpisania przez strony protokołu pogwarancyjnego.

Zamawiający jest zobligowany do ubezpieczenia prac budowlano-montażowych (CAR/EAR), natomiast Wykonawca jest zobowiązany do ubezpieczenia maszyn oraz OC do łącznej sumy gwarancyjnej nie mniejszej niż 50.000.000 złotych z ubezpieczycielem zatwierdzonym przez Zamawiającego.

Postanowienia Umowy dotyczące zatrudnienia podwykonawców i sposobu zawierania umów podwykonawczych, zmian wysokości wynagrodzenia, zasad rozliczania wynagrodzenia, zaliczki i jej zabezpieczenia, praw autorskich oraz możliwości odstąpienia są typowe dla umów tego rodzaju.

W związku z Umową pomiędzy Naftoremont-Naftobudową sp. z o.o., jako liderem konsorcjum, oraz AGAT S.A. została zawarta umowa konsorcjum, która reguluje m.in. (i) zasady udziału w wynagrodzeniu za wykonane Zadania, (ii) sposobu reprezentacji konsorcjum, (iii) sposób zawarcia wymaganych umów ubezpieczenia, (iv) zasady odpowiedzialności stron, (v) sposobu wykonywania Umowy. Umowa konsorcjum jest typowa dla umów tego rodzaju.