Zawarcie znaczącej umowy z PGE Elektrownia Opole S.A.

Raport bieżący nr 8/2012

Zarząd Polimex-Mostostal  S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że jako Konsorcjant Konsorcjum w składzie: Rafako S.A. (Lider) z siedzibą w Raciborzu, Polimex-Mostostal S.A. z siedzibą w Warszawie oraz Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie (zwanymi dalej Generalnym Wykonawcą) w dniu 15 lutego 2012 roku zawarł z PGE Elektrownią Opole S.A. z siedzibą w Bełchatowie (Zamawiający) umowę, której przedmiotem jest zaprojektowanie, a także dostawa, wykonanie prac budowlanych, montaż, uruchomienie i wszystkie związane z tym procesem usługi, wykonane na zasadzie „pod klucz”, obiektu składającego się z bloku energetycznego nr 5 oraz bloku energetycznego nr 6 w PGE Elektrowni Opole S.A. wraz z urządzeniami i wyposażeniem, jak również związanymi z nimi budynkami oraz budowlami. 

Zgodnie z warunkami Umowy, Generalny Wykonawca zobowiązuje się zrealizować zamówienie w terminie 54 (pięćdziesięciu czterech) miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac w odniesieniu do bloku 5 oraz w terminie 62 (sześćdziesięciu dwóch) miesięcy od wystawienia polecenia rozpoczęcia prac w odniesieniu do bloku 6.  

Łączna wartość kontraktu wynosi 9.397.000.000,00 zł netto, a wartość brutto umowy wynosi 11.558.310.000,00 zł.

Łączny limit kar umownych do zapłacenia przez Generalnego Wykonawcę Zamawiającemu za nieosiągnięcie etapu zakończenia realizacji w terminie realizacji i nie osiągnięcie wskazanych gwarancji ruchowych nie przekroczy 30% (trzydziestu procent) ceny bloku 5 lub bloku 6, przy czym łączna kwota kar umownych za nieosiągnięcie etapu zakończenia realizacji w terminie realizacji nie przekroczy 15% ceny bloku 5 lub bloku 6, a łączna kwota kar umownych za niedotrzymanie wskazanych gwarancji ruchowych nie przekroczy 15% ceny bloku 5 lub bloku 6, łącznie z karami umownymi za dyspozycyjność, przy czym łączna kwota kar umownych za dyspozycyjność nie przekroczy 5% ceny bloku 5 lub bloku 6.

W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w zakresie niedotrzymania wskazanych gwarancji ruchowych lub nieosiągnięcia etapu zakończenia realizacji w terminie realizacji, zapłata zastrzeżonych z tego tytułu kar umownych przez Generalnego Wykonawcę z zasady wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych, przewyższającego należne kary umowne. Umowa przewiduje jednak przypadki, gdy przedmiotowa zasada jest wyłączona, a Zamawiający może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przewyższającego należne kary umowne.

Strony po zawarciu umowy, zawarły umowę dodatkową, zgodnie z postanowieniami której, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy w wyniku uznania przez Sąd Okręgowy w Łodzi skargi Konsorcjum Alstom, jej strony dokonają zwrotu tego, co sobie nawzajem świadczyły, w tym m.in. Generalny Wykonawca zwróci Zamawiającemu kwotę wypłaconej zaliczki.

Strony po zawarciu Umowy zawarły ponadto Aneks nr 1 do Umowy, w którym ograniczyły ryzyka stron, związane ze złożoną przez Konsorcjum Alstom skargą do Sądu Okręgowego w Łodzi oraz związane z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchylającym decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Jako kryterium uznania umowy za znaczącą, przyjęto wartość kapitałów własnych POLIMEX-MOSTOSTAL S.A.