Elektrownia Opole: fundament turbozespołu bloku nr 6 gotowy
30 godzin trwało betonowanie fundamentu turbozespołu. To kolejny, zrealizowany przez Polimex-Mostostal, ważny etap budowy bloków energetycznych w Opolu.
Fundament turbozespołu bloku nr 6, podobnie jak fundament turbozespołu bloku nr 5, posadowiony został na 58 wibroizolatorach, które umieszczono na 14 słupach o wysokości 12 m (powyżej poziomu terenu).
Betonowanie rozpoczęło się 28 grudnia o godz. 16.30 i trwało 30 godzin. Wykonane było za pomocą trzech pomp o zasięgu 55 metrów. Podczas całej operacji prowadzona była kontrola parametrów mieszanki betonowej. W operacji wzięło udział ok. 100 osób.
Po zabetonowaniu fundamentu przez 14 dni będzie prowadzona pielęgnacja cieplna i wilgotnościowa oraz ciągły monitoring temperatury betonu
Wymiary fundamentu turbozespołu:
długość: 60,7 m
szerokość: 17,4 m
wysokość: 3,5 - 4,0 m
Objętość betonu - 2100 m3
Ciężar stali - 410 ton
Ciężar fundamentu - 5 200 ton
Ciężar fundamentu wraz z zamontowanym turbozespołem - 9 400 ton
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem betonowania prowadził Politechnika Łódzka oraz Centrum Technologii Betonu przy Politechnice Rzeszowskiej.
Konsorcjum Polimex-Mostostal, Alstom, Rafako oraz Mostostal Warszawa jest wykonawcą dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Zleceniodawcą jest Grupa PGE. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 roku. Wartość kontraktu wynosi 11,5 mld zł brutto, z czego około 42 procent, czyli 4,83 mld zł, przypada na Polimex-Mostostal. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Polimex-Mostostal w ramach kontraktu buduje dwie chłodnie kominowe wraz z układem wody chłodzącej. Wykona też montaż urządzeń w części maszynowni. Zrealizuje również instalacje elektryczne włącznie z aparaturą kontrolno-pomiarową i automatyką. W zakresie Polimex-Mostostal jest również wykonanie sieci zewnętrznych, układów torowych oraz dróg wewnętrznych na terenie elektrowni.