Polimex-Mostostal S.A i Politechnika Warszawska zawarły porozumienie o współpracy naukowo-technicznej
Porozumienie o współpracy naukowo-technicznej podpisali dziś w Gmachu Głównym PW, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz Krzysztof Figat prezes zarządu Polimex-Mostostal i Przemysław Janiszewski wiceprezes Polimex-Mostostal.
„Podpisane dziś Porozumienie otwiera nowy rozdział we współpracy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal z najlepszą uczelnią techniczną w Polsce. Będziemy skupiać się na najefektywniejszym wykorzystaniu potencjału naukowo-badawczego Politechniki Warszawskiej i doświadczenia technicznego Spółek z naszej Grupy Kapitałowej do unowocześniania i podnoszenia poziomu kształcenia studentów w kluczowych dla nas obszarach budownictwa, energetyki, petrochemii i gazu, infrastruktury, produkcji, szeroko rozumianego engineeringu, projektowania oraz ochrony środowiska.” - powiedział Krzysztof Figat prezes zarządu Polimex-Mostostal S.A.
Przewidziana jest również wymiana doświadczeń pomiędzy Uczelnią a spółkami z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal - m. in. Polimex Energetyka, Polimex Infrastruktura, Polimex Budownictwo, Naftoremont-Naftobudowa i Mostostal Siedlce.
„Zatrudniamy doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów oraz przestrzegamy najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa. Współpraca z największą i najbardziej prestiżową uczelnią techniczną w kraju pozwoli nam dzielić się naszym doświadczeniem, zdobywać nowych, dobrze wykształconych pracowników i podnosić nasze kompetencje.” - dodał Przemysław Janiszewski wiceprezes Polimex-Mostostal.
Połączenie potencjału naukowo-badawczego z praktyczną wiedzą i doświadczeniem jednego z liderów firm inżynieryjno-wykonawczych w Polsce, pozwolą rozwijać kompetencje i promować najlepsze praktyki w branży budowlanej, energetycznej, nafty, chemii i gazu oraz produkcji. Planowana jest współpraca w wielu obszarach, przy projektach edukacyjnych, rozwojowych, inwestycyjnych i modernizacyjnych.
„Współpraca z jedną z największych i najlepszych polskich firm inżynieryjno-budowlanych jaką jest Polimex-Mostostal S.A, daje gwarancję rozwoju kompetencji studentów Politechniki Warszawskiej, którzy będą mieli okazję sprawdzić się w rzeczywistych realiach przemysłu. Nabyte doświadczenie pozwoli im szybciej i efektywniej wykorzystać wiedzę uzyskaną w procesie kształcenia. Może to być realizowane w różnej formie, np. staży przemysłowych i budowlanych, ale także kształcenia dualnego, a w przypadku doktorantów także doktoratów wdrożeniowych. Jest to dla takiej uczelni jak Politechnika Warszawska szczególnie istotne, bowiem zakres działalności firmy Polimex-Mostostal S.A. jest bardzo szeroki i odpowiada swoim profilem zakresowi kształcenia na kilku wydziałach PW. Ta współpraca może i powinna przynieść wymierne korzyści dla obu stron” - podkreślił prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.
Współpraca będzie realizowana poprzez budowę sieci kontaktów w obszarze budownictwa, energetyki, petrochemii i gazu, infrastruktury, produkcji, szeroko rozumianego engineeringu, projektowania oraz ochrony środowiska. W planach przewidzianych jest wiele projektów aktywizujących i integrujących firmy z branży, studentów i absolwentów uczelni, a także organizowanie seminariów i konferencji, służących wymianie doświadczeń i promocji wspólnych osiągnięć.
W ramach zainicjowanej współpracy Polimex-Mostostal chce bezpośrednio uczestniczyć w procesie kształcenia przyszłej kadry pod kątem zapotrzebowania kompetencyjnego Spółki. Porozumienie Politechniki Warszawskiej z Grupą Kapitałową Polimex Mostostal ma zaowocować, w niedalekiej przyszłości, m.in. stażami i praktykami dla studentów Politechniki, których Polimex-Mostostal chętnie zatrudni.
Podpisane Porozumienie zakłada realizowanie programów stypendialnych dla najlepszych studentów i absolwentów Uczelni, jako inwestycję na rzecz tworzenia zaplecza kompetentnej kadry przyszłych pracowników. Porozumienie zakłada również współpracę przy organizacji kursów szkoleniowych i studiów podyplomowych dedykowanych kadrze inżynieryjno-technicznej Spółki.