Elektrownia Kozienice: podstawa pod turbozespół gotowa

21 godzin trwało betonowanie górnej płyty fundamentu turbozespołu. To kolejny, zrealizowany przez Polimex-Mostostal, ważny etap budowy bloku energetycznego w Kozienicach.

 

- Na płycie będą zamontowane turbina i generator, czyli tzw. turbozespół, urządzenia bezpośrednio produkujące prąd – wyjaśnia Bogusław Piekarski, Wiceprezes Zarządu Polimex-Mostostal S.A. – To osiągnięcie kolejnego, bardzo ważnego etapu budowy bloku w Kozienicach, który umożliwi nam pełną kontynuację prac konstrukcyjno-montażowych dla budynku maszynowni.

 

Betonowanie płyty, która ma 60 metrów długości, 16 metrów szerokości i trzy metry wysokości, trwało beż żadnych przerw około 21 godzin. W tym czasie przy użyciu trzech pomp wbudowano 1450 m3 betonu. Co 8 minut na budowę wjeżdżała betoniarka.

 

Blok w Kozienicach zostanie przekazany do eksploatacji w 2017 roku. Jego moc wyniesie 1075 MW, a sprawność netto, która osiągnie 45.59%, będzie jedną z najwyższych na świecie. Polimex-Mostostal w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE) jest odpowiedzialny za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku. Zamawiającym jest polski producent energii elektrycznej ENEA Wytwarzanie S.A. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku odbyło się w dniu 21 listopada 2012. Wartość kontraktu wynosi 6,3 mln zł brutto.

 

Blok energetyczny w Kozienicach składa się m.in. z chłodni kominowej o wysokości 186 m i średnicy 148 m. Chłodzenie wody w obiegu zamkniętym i odprowadzanie oczyszczonych spalin do atmosfery to dwie podstawowe funkcje tego obiektu. Drugim będzie,  przekraczający wysokość 100 metrów, budynek kotłowni, w którym wytwarzana będzie para potrzebna do napędzania turbiny parowej. Do budynku kotłowni przylegają, już wybudowane, dwa pylony komunikacyjne o wysokości 107 m. Będą wykorzystywane przez służby utrzymania ruchu. Sercem bloku energetycznego jest budynek maszynowni, którym jest zespół turbiny parowej i generatora, gdzie wytwarza się energia elektryczna, która poprzez system transformatorów jest przesyłana linią napowietrzną do krajowej sieci energetycznej.