Polimex-Mostostal – kilka faktów na temat bieżącej działalności firmy w segmencie energetyki

W ostatnich tygodniach Polimex-Mostostal dokonał przeglądu realizacji kontraktu na  budowę bloku energetycznego w Elektrowni w Kozienicach.

- W wyniku przeglądu wykonaliśmy działania naprawcze obejmujące m.in.: reorganizację struktury projektu, weryfikację kluczowych obszarów i wyznaczenie osób za nie odpowiedzialnych oraz dopracowaliśmy z partnerem konsorcjalnym, firmą Hitachi, procedury projektowe (tzw. Project Manual) funkcjonujące zarówno w Polimexie-Mostostalu, jaki i w konsorcjum – informuje Arkadiusz Kropidłowski, wiceprezes zarządu Polimex-Mostostal SA.

- Wdrożenie nowego układu organizacyjnego oraz dopracowanie procedur, znacząco polepszyło efektywność zarządzania tym projektem – dodaje wiceprezes.

Zwiększona w ostatnim czasie mobilizacja spowodowała zauważalne przyspieszenie prac na budowie, do których skierowano pracowników zatrudnionych dotychczas w przy realizacji innych, dobiegających końca, projektów. Optymalizacja wykorzystania zasobów ludzkich stanowi jeden z priorytetów zarządzania tego typu projektami.

- Kontrakt w Kozienicach ma zapewnione, uzgodnione z konsorcjantem oraz uczestnikami umowy restrukturyzacyjnej, bezpieczeństwo finansowe w zakresie przepływów pieniężnych. Dotyczy ono wszystkich firm zaangażowanych w realizację kontraktu oraz zespołów wykonawczych – podkreśla Kropidłowski.

Polimex-Mostostal , przy realizacji tego zadania, z powodzeniem wykorzystuje doświadczenia uzyskane w trakcie zakończonej niedawno z sukcesem, budowy bloku energetycznego w Elektrociepłowni w Bielsku-Białej.

Polimex-Mostostal w ostatnich dniach podpisał aneks numer 3 do umowy na budowę dwóch bloków energetycznych Elektrowni w Opolu.

Aneks podpisany przez zamawiającego oraz konsorcjum realizacyjne, precyzuje warunki techniczne oraz finansowe rozpoczęcia prac.

- W ten sposób zostały zdefiniowane bezpieczne warunki realizacji tego kontraktu dla PGE, konsorcjum realizacyjnego i podwykonawców jak również dla powołanego w ramach struktury Polimexu-Mostostalu zespołu realizującego projekt – wyjaśnia wiceprezes.

Ponadto, konsorcjum podpisało z zamawiającym, przy udziale PKO BP oraz firmy Alstom Power, list intencyjny, którego celem jest określenie warunków przystąpienia firmy Alstom Power do realizacji projektu.

- Polimex-Mostostal nie planuje zmniejszenia swojego udziału w kontrakcie. Wynosi on 41,8 procent i jest największy spośród konsorcjantów - zaznacza Kropidłowski.

Polimex-Mostostal realizuje obecnie w Polsce jeszcze kilka innych inwestycji w segmencie energetyki. 

Należy zaliczyć do nich m.in.: modernizację Elektrowni w Bełchatowie, budowę układów odazotowania spalin w Elektrowni w Płocku dla PKN Orlen, budowę instalacji odsiarczania spalin bloku nr 4 w Elektrowni Kozienice. Natomiast za granicą firma wykonuje prace montażowe, remontowe i serwisowe w Elektrowniach w Mannheim w Niemczech oraz w Elektrowni Jądrowej Flamanville we Francji.

- Pomimo, w dalszym ciągu napiętej sytuacji w zakresie płynności finansowej, znajdujemy rozwiązania, aby wzmacniać swoją pozycję w strategicznym segmencie rynku jakim jest dla nas energetyka. W planach mamy udział w przetargu na budowę nowego bloku o mocy ok. 460 MWe w Elektrowni Turów, udział w tym projekcie wygenerowałby synergię operacyjną związaną z płynnością zasobów – informuje Kropidłowski.

- Należy wspomnieć, że w dniu 19 sierpnia br. podpisaliśmy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., kontrakt na modernizację układu głównych rurociągów parowych i wodnych bloku nr 2 w Elektrowni Bełchatów, którego wartość wynosi 41,8 mln zł netto. To potwierdza, że po przerwie powraca zdolność Polimexu-Mostostalu do pozyskiwania nowych zleceń w strategicznych sektorach działalności – zaznacza Wiceprezes Kropidłowski.  

Polimex-Mostostal, jako firma inżynierska, przewagę konkurencyjną buduje m.in. w oparciu o własny, kompetentny potencjał projektowy.

Poza zespołami projektowymi realizującymi zadania w ramach kontraktów w Kozienicach i Opolu, spółka posiada inne specjalizowane zespoły projektowe doświadczone w realizacji inwestycji liniowych w kraju i zagranicą.

- W ramach porządkowania grupy prowadzimy działania, których celem jest optymalizacja wykorzystania potencjału projektowego i koncentracja funkcji projektowych w jednym podmiocie. Wyznaczyliśmy dla niego precyzyjnie zdefiniowane zadania, jakimi są: obsługa inżynierska procesów ofertacji i kontraktacji, optymalizowanie techniczne oferowanych rozwiązań, wsparcie inżynierskie w trakcie realizacji kontraktów z naciskiem na koordynację techniczną i kontrolę styków pomiędzy branżami, zarządzanie dokumentacją oraz kompletację niezbędnych licencji i pozwoleń – wyjaśnia Kropidłowski.

W zakresie działań restrukturyzacyjnych realizowanych w spółce, blisko ukończenia jest uzgodnienie z wierzycielami tzw. pakietu finansowego, który w ramach umowy restrukturyzacyjnej znacząco poprawi bieżącą płynność finansową firmy i umożliwi rozwinięcie działalności operacyjnej oraz pozyskiwanie nowych zleceń.

Realizowany obecnie w Polimexie-Mostostalu proces głębokiej restrukturyzacji pozwala przewidywać, że w niedalekiej przyszłości firma  odbuduje swoją markę i pozycję na rynku, także jako atrakcyjny pracodawca zapewniający stabilne zatrudnienie, szczególnie dla kadry inżynierskiej i technicznej.

 - Oczekujemy, że w niedalekiej przyszłości sytuacja płynnościowa firmy ustabilizuje się i powróci jej normalna zdolność operacyjna, umożliwiająca kompleksową realizację projektów o dużym stopniu komplikacji, zarządzanych w oparciu o najlepsze światowe standardy – konkluduje wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski.