Polimex-Mostostal angażuje się w rozwój nowoczesnych technologii wydobycia gazu łupkowego

W dniu dzisiejszym tj. 19 października 2012 roku, Polimex-Mostostal SA zawiązał z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie Konsorcjum w celu pozyskania funduszy na rozwój technologii wydobycia gazu łupkowego.

Liderem konsorcjum, głównym wykonawcą i koordynatorem prac jest Polimex-Mostostal.

Konsorcjum będzie opracowywało i składało wnioski na realizację nowatorskich projektów badawczo rozwojowych, finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych oraz je realizowało.

Zacieśnianie współpracy między Polimexem-Mostostalem, a uczelnią i wspólne działania mają na celu rozwój polskiej myśli technologicznej i innowacyjności.

- Firma inżynieryjno-budowlana jaką jest Polimex-Mostostal,  istotnie zaangażowana w rozwój  sektora energetycznego w Polsce musi szeroko patrzeć i oceniać możliwości oraz poszukiwać rentownych rozwiązań biznesowych związanych z działalnością w tym sektorze gospodarki – informuje Robert Oppenheim p.o. Prezesa Zarządu Polimex-Mostosta SA.

- Dlatego też nie tylko budownictwo elektrownii zasilanych węglem kamienny oraz gazem ziemnym, ale również nowe i perspektywiczne technologie dla energetyki w tym związane z wydobyciem gazu łupkowego, jak również  rozwój tych technologii i ich wdrażanie są w kręgu naszego zainteresowania. Nawiązanie ścisłej współpracy w tym zakresie pomiędzy Polimex-Mostostal, a prestiżową uczelnią wyższą, jaką jest Wojskowa Akademia Techniczna, jest tego wyraźnym potwierdzeniem  – dodaje Prezes Oppenheim 

Ma obecnie miejsce pierwszy nabór wniosków w ramach konkursu w wyniku którego dofinansowane będą prace badawczo rozwojowe i przemysłowe, których celem jest rozwijanie innowacyjnych technologii związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Program jest częścią wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP). Jest on ukierunkowany na wsparcie dużych zintegrowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, obejmujących przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali pilotażowej, prowadzących do opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii w obszarze związanym z  wydobyciem gazu łupkowego. Na realizacje programu „Blue Gas” – Polski Gaz Łupkowy przeznaczono w Polsce 500 mln zł.

Konsorcjum będzie ubiegało się o dotacje z tego źródła.    

***

 

Polimex-Mostostal jest jednym z sygnatariuszy „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” - inicjatywy podjętej w sierpniu 2010 r. przez siedmiu największych generalnych wykonawców działających w Polsce: Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal, Skanska i Warbud. Celem  Porozumienia jest realizacja  działań na rzecz podniesienia bezpieczeństwa pracy na placach budów i ograniczenia liczby wypadków  przy pracy. W marcu 2011 r. sygnatariusze Porozumienia podpisali „Standardy minimalnych wymagań” określające zasady współpracy z podwykonawcami, dotyczące warunków pracy na budowach oraz szkoleń pracowników budowlanych.  Inicjatywę wspiera Państwowa Inspekcja Pracy. Porozumienie jest otwarte dla innych przedstawicieli branży budowlanej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że podjęte wspólnie działania  doprowadzą  do znaczącej i trwałej  poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach.

 

Polimex-Mostostal jest liderem polskiego rynku budowlano-inżynieryjnego. Firma oferuje unikalne połączenie usług i produkcji dla branży energetycznej, naftowej, chemicznej, gazowej i ochrony środowiska, budownictwa przemysłowego, drogowego i kolejowego oraz ogólnego. Spółka jest też niekwestionowanym liderem w zakresie wielkoprzemysłowej produkcji wyrobów i konstrukcji stalowych oraz usług nowoczesnych zabezpieczeń antykorozyjnych (cynkowania ogniowego), a także komplementarnego serwisu urządzeń przemysłowych w branży naftowej i energetycznej. Polimex-Mostostal jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.