Oferta na kwotę ponad 214 mln zł,złożona przez konsorcjum z udziałem Torpolu S.A.,w przetargu na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie podsystemu radiowego systemu ERTMS / GSM-R została uznana za najkorzystniejszą

Zarząd Polimexu-Mostostalu SA, w dniu tj. 22 lutego br., powziął informację, że oferta złożona przez konsorcjum z udziałem Torpolu S.A. (spółki zależnej w 100% od Polimexu-Mostostalu) na zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie podsystemu radiowego systemu ERTMS/GSM-R, projekt i budowę światłowodowych kabli szlakowych oraz budowę systemów teletransmisyjnych realizowanych w ramach projektu POIiŚ 7.1-25 „Budowa infrastruktury systemu GSM-R zgodnie z NPW ERTMS na linii kolejowej E 20/C-E 20, korytarz F, na odcinku Kunowice – Terespol” – zamówienia częściowe A, C i D została wybrana jako najkorzystniejsza.

 

Zamawiającym jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

Ofertę złożyło konsorcjum w składzie:

Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. (Lider)
TORPOL S.A.
Kapsch CarrierCom AG
 
Wartość oferty wynosi:

brutto: 214.347.465,36 zł

netto: 174.266.232,00 zł  

Udział Torpolu S.A. w pracach wynosi 60%.

W ramach projektu, TORPOL S.A.  wybuduje obiekty radiokomunikacyjne, w których zostaną zainstalowane stacje bazowe dostarczone przez światowego lidera rozwiązań GSM-R firmę Kapsch Carrier Com. Obiekty te zostaną połączone siecią światłowodową, która zostanie również wybudowana w ramach tego zadania. Projekt realizowany jest zgodnie z tzw. Narodowym Planem Wdrażania Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ERTMS). System ten ma na celu zapewnienie interoperacyjności transportu kolejowego, czyli możliwości  poruszania się pociągów w różnych krajach bez konieczności wymiany lokomotywy czy też obsady maszynistów. System GSM-R stanowiący element składowy ERTMS jest odmianą popularnego systemu telefonii komórkowej GSM przeznaczonego dla kolei. Za pomocą tego systemu realizuje się zarówno połączenia głosowe jak i transmituje dane dla systemów sygnalizacji kabinowej jak i automatyzacji prowadzenia pociągu. 

Podpisanie kontraktu nastąpi po spełnieniu warunków zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych.

 

***

 

Polimex-Mostostal jest jednym z sygnatariuszy „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” - inicjatywy podjętej w sierpniu 2010 r. przez siedmiu największych generalnych wykonawców działających w Polsce: Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal, Skanska i Warbud. Celem  Porozumienia jest realizacja  działań na rzecz podniesienia bezpieczeństwa pracy na placach budów i ograniczenia liczby wypadków  przy pracy. W marcu 2011 r. sygnatariusze Porozumienia podpisali „Standardy minimalnych wymagań” określające zasady współpracy z podwykonawcami, dotyczące warunków pracy na budowach oraz szkoleń pracowników budowlanych.  Inicjatywę wspiera Państwowa Inspekcja Pracy. Porozumienie jest otwarte dla innych przedstawicieli branży budowlanej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że podjęte wspólnie działania  doprowadzą  do znaczącej i trwałej  poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach.

 

 

Polimex-Mostostal jest liderem polskiego rynku budowlano-inżynieryjnego. Firma oferuje unikalne połączenie usług i produkcji dla branży energetycznej, naftowej, chemicznej, gazowej i ochrony środowiska, budownictwa przemysłowego, drogowego i kolejowego oraz ogólnego. Spółka jest też niekwestionowanym liderem w zakresie wielkoprzemysłowej produkcji wyrobów i konstrukcji stalowych oraz usług nowoczesnych zabezpieczeń antykorozyjnych (cynkowania ogniowego), a także komplementarnego serwisu urządzeń przemysłowych w branży naftowej i energetycznej. Polimex-Mostostal jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.