NWZA Polimex-Mostostal podjęło uchwały w sprawie restrukturyzacji
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polimex-Mostostal podjęło uchwały w sprawie realizacji restrukturyzacji Grupy.
W dniu dzisiejszym tj. 12 lipca 2010 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polimexu-Mostostalu SA podjęło uchwały w sprawie przyjęcia 2 Planów Połączeniowych siedmiu spółek Grupy z Polimexem-Mostostalem.
Celem Zarządu Polimex-Mostostal jest osiągnięcie i utrzymanie znaczącej przewagi konkurencyjnej w rozwojowych sektorach w pierwszej kolejności w sektorze energetyki. Pomyślna realizacja tak postawionego zadania wymaga:
uzyskanie zdolności do kompleksowej realizacji dużych zadań inwestycyjnych,
zwiększenia udziału sił własnych w realizacji robót,
zmniejszenia negatywnego wpływu sezonowości i cykliczności poprzez umożliwienie swobodnego przemieszczania zasobów ludzkich i sprzętu pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi,
poszerzenia zakresu własnych dostaw o nowe produkty, w szczególności o istotnym znaczeniu dla realizacji całości zleceń,
redukcji ponoszonych kosztów.
Dla osiągnięcia tak określonych celów niezbędna jest koncentracji zasobów, czemu służy inkorporacja wybranych spółek zależnych. Zgodnie z dwoma planami restrukturyzacji do Polimexu-Mostostalu mają być włączone następujące spółki:
- Energomontaż-Północ S.A.
- Naftobudowa S.A.
- Naftoremont sp. z o.o.
- ZRE Kraków sp. z o.o.
- ZRE Lublin S.A.
- EPE-Rybnik sp. z o.o.
- ECeRemont sp. z o.o.
Dzisiejsze NWZA Polimexu-Mostostalu, w trakcie którego zaproponowaną przez Zarząd Polimexu-Mostostalu formę dalszego rozwoju Grupy uznano za najbardziej efektywną, zatwierdziło inkorporację do struktury organizacyjnej Polimexu-Mostostalu 7 spółek zależnych.
W szczególności NWZA zatwierdziło 2 plany połączenia tj.:
1. Polimexu-Mostostalu i 6 następujących spółek:
- Energomontażu-Północ S.A.
- Naftoremontu sp. z o.o.
- ZRE Kraków sp. z o.o.
- ZRE Lublin S.A.
- EPE-Rybnik sp. z o.o.
- ECeRemont sp. z o.o.
2. Polimexu-Mostostalu i Naftobudowy SA
Połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku ww. spółek do Polimexu-Mostostal z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Polimexu-Mostostalu o nową emisję akcji, które trafią do akcjonariuszy i udziałowców przejmowanych spółek.
Korzyści wynikające z połączenia:
Umocnienie przewagi konkurencyjnej.
W wyniku połączenia nastąpi umocnienie przewagi konkurencyjnej Polimexu-Mostostalu w obszarze usług inżynieryjno-budowlanych w branżach o istotnym potencjale rozwoju, w pierwszej kolejności dla energetyki, poprzez zapewnianie kompleksowej realizacji dużych obiektów oraz ich serwisowania, ale również dla przemysłu paliwowego i chemicznego, oraz instalacji utylizacji odpadów, ochrony środowiska i poprzez orientowanie się na nowe technologie, w tym biotechnologie. Koncentracja zasobów pozwoli na rozszerzenie palety świadczonych usług, wzrost zakresu robót realizowanych siłami własnymi oraz ograniczy wpływ sezonowości dzięki przemieszczaniu potencjału pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Polimexu-Mostostalu.
Racjonalizacja zarządzania oraz skuteczniejsza kontrola kosztów.
Połączenie pozwoli na osiągnięcie oszczędności kosztowych w obszarach administracyjnym, organizacyjnym oraz finansowym. Nastąpi wzrost efektywności działania.
Zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów.
Dzięki połączeniu Polimex-Mostostal staje się bardziej atrakcyjny dla akcjonariuszy i wspólników zarówno Spółek Przejmowanych jak i Polimexu-Mostostalu.
W konsekwencji pełnej konsolidacji wyników finansowych osiąganych przez przejmowane spółki oraz planowanego rozwoju ekonomicznego Polimexu-Mostostalu, nastąpi wzrost wartości zysku przypisanego akcjonariuszom Polimexu-Mostostalu, którego akcje, po połączeniu, będą posiadali również akcjonariusze i wspólnicy Spółek Przejmowanych.
Uproszczenie struktury oraz ujednolicenie systemów zarządczych zwiększy przejrzystość Grupy Kapitałowej dla właścicieli oraz inwestorów, ułatwiając im analizę i ocenę kondycji bieżącej i potencjału rozwoju biznesu.
Dodatkowo, dotychczasowi akcjonariusze i udziałowcy przejmowanych spółek, których walory nie są notowane na GPW uzyskają akcje notowane na rynku publicznym. Korzyścią dla dotychczasowych akcjonariuszy spółek publicznych, notowanych na GPW, będzie większa płynność posiadanych akcji.
- Akcjonariusze na dzisiejszym NWZA poparli 2 plany połączenia zakładające inkorporację 7 spółek do Polimexu-Mostostalu. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.
Walne Zgromadzenia w poszczególnych, łączonych spółkach, których przedmiotem będzie podjęcie indywidualnych uchwał połączeniowych, odbywać się będą sukcesywnie do dn. 22 lipca br. Zarząd Spółki ma nadzieję, że wyniki głosowań tych uchwał będą również pozytywne – informuje Konrad Jaskóła Przez Zarządu Polimex-Mostostal SA