Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polimex-Mostostal S.A. zakończyło obrady.

W dniu dzisiejszym tj. 12 marca 2010 r. zakończyło swoje obrady Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polimex-Mostostal S.A.

Przedmiotem obrad Zgromadzenia było podęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia restrukturyzacji Grupy.

Wg planu zaprezentowanego Akcjonariuszom przez Zarząd, do Polimexu-Mostostalu mają zostać włączone następujące spółki zależne, działające wenergetyce i chemii:

  • Energomontaż-Północ S.A.
  • Naftobudowa S.A.
  • Naftoremont sp. z o.o.
  • ZRE Kraków sp. z o.o.
  • ZRE Lublin S.A.
  • EPE-Rybnik sp. z o.o.
  • ECeRemont sp. z o.o.

Połączenie spółek ma nastąpić poprzez przeniesienie całego majątku ww. spółek do Polimexu-Mostostalu z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Polimexu-Mostostalu o nową emisję akcji, które trafią do mniejszościowych akcjonariuszy i udziałowców przejmowanych spółki.

Pomimo faktu, Że większość Akcjonariuszy Polimexu-Mostostalu zagłosowała „za”, nie uzyskano niezbędnej większości 2/3 głosów dla zaakceptowania parytetu wymiany akcji określonego na NWZA Naftobudowy S.A. dla tej spółki.

W rezultacie NWZA Polimexu-Mostostalu odstąpiło od głosowania na tym posiedzeniu pozostałych projektów uchwał połączeniowych.

W związku z powyższym Zarząd Polimexu-Mostostalu zapowiedział kontynuowanie prac połączeniowych w oparciu o odrębne dokumentacje połączeniowe dla Naftobudowy S.A. i sześciu pozostałych spółek tj.:

  • Energomontażu-Północ S.A.
  • Naftoremontu sp. z o.o.
  • ZRE Kraków sp. z o.o.
  • ZRE Lublin S.A.
  • EPE-Rybnik sp. z o.o.
  • ECeRemont sp. z o.o.

Zarząd Polimexu-Mostostalu zakłada, Że decyzjami Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy, które będą odbywały się w czerwcu br., ww. zmodyfikowany plan połączenia spółek zostanie zatwierdzony.

- Za najbardziej efektywną formę dalszego rozwoju Zarząd uznał inkorporację spółek zależnych działających w energetyce i chemii. W wyniku tak przeprowadzonej restrukturyzacji zostaną osiągnięte następujące cele:

- umocnienie przewagi konkurencyjnej w branżach o dużym potencjale rozwoju - w pierwszej kolejności w energetyce,

- wzrost zysku Polimex-Mostostal S.A. poprzez konsolidację całego wyniku spółek zależnych,

- wzrost wartości zysku przypisywanego akcjonariuszom i wspólnikom łączących się spółek,

- koncentracja zasobów oraz rozwój nowych produktów umożliwiający realizację duŻych projektów,

- zwiększenie płynności walorów posiadanych przez inwestorów spółek zależnych,

- poszerzenie zakresu usług realizowanych siłami własnymi,

- wzrost sprzedaży będący wynikiem wzmocnienia przewagi konkurencyjnej,

- poprawa efektywności prowadzonej działalności dzięki usprawnieniu zarządzania,

- redukcja kosztów związana z dotychczas samodzielnym funkcjonowaniem spółek, na poziomie kosztów ogólnego zarządu jak i kosztów finansowych. - informuje Prezes Konrad Jaskóła

- Polska energetyka wymaga znaczących nakładów na rozbudowę nowych mocy oraz na modernizację istniejącego potencjału produkcyjnego jak również linii przesyłowych – wyjaśnia Prezes Jaskóła.

- Ponadto krystalizują się sposoby finansowania projektów w sektorze energetyki, a procedury przetargowe nabierają tempa.

Polimex-Mostostal zamierza uczestniczyć w znaczącym zakresie w realizacji tych inwestycji. W tym celu budujemy m.in. dzięki restrukturyzacji, silną w Polsce i tej części Europy organizację, będącą wiarygodnym partnerem dla inwestorów do realizacji w generalnym wykonawstwie wielkich inwestycji dla energetyki oraz ciepłownictwa, także bazujących na źródłach odnawialnych – dodaje Prezes.

- Powołaliśmy również do Życia Centrum Projektowe zlokalizowane w Gliwicach powstałe na bazie połączonych spółek Energotechniki i Biprokwasu. W Centrum Projektowym, jak również w innych biurach projektów należących do Grupy, kilkuset wysoko wyspecjalizowanych inżynierów projektuje między innymi instalacje energetyczne – dodaje Prezes Jaskóła.

Obecnie Polimex-Mostostal jako lider konsorcjum i generalny wykonawca uczestniczy w przetargu na budowę bloku o mocy 480 MW w Elektrowni Siekierki. Spółka została zakwalifikowana do przetargu na budowę dwóch kotłów energetycznych o mocy po 900 MW w elektrowni Opole.

- Jesteśmy również zainteresowani działalnością operatorską w energetyce. Stąd nasza umowa z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A., Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach S.A. i Tauron Polska Energia S.A. na budowę na terenie ZAT nowej elektrociepłowni o mocy 200 MW, produkującej energię na bazie gazu ziemnego – konkluduje Prezes.