Kolejny kamień milowy w budowie niskoemisyjnych jednostek wytwórczych PGE GiEK na Pomorzu Zachodnim

Dolna Odra

 

Zakończone zostało betonowanie płyty fundamentowej turbozespołu jednego z dwóch nowo budowanych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra, oddziale spółki PGE Górnictwo i Konwencjonalna z Grupy PGE. Budowa niskoemisyjnych jednostek o łącznej mocy 1340 MW jest projektem strategicznym dla polskiej gospodarki.

W procesie ciągłego betonowania płyty fundamentowej turbozespołu bloku nr 9, który trwał 31 godzin, wykorzystano 2 236 m3 betonu. Aktualnie trwa proces pielęgnacji masywu betonowego. Prowadzone są też intensywne prace zbrojarskie płyty fundamentowej turbozespołu bloku nr 10, którego betonowanie będzie realizowane za kilka tygodni.

Inwestycja w Elektrowni Dolna Odra jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Budowa nowych mocy jest również odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim.

Nowe jednostki wytwórcze w Elektrowni Dolna Odra będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także znajdą się w ścisłej czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie.

Po zakończeniu budowy, w czwartym kwartale 2023 roku, do polskiej sieci popłynie energia wytworzona ze źródła niskoemisyjnego. To oznacza, że bloki gazowe z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską. Ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie około 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh. Poza tym bloki gazowo-parowe będą w stanie osiągnąć poziom emisyjności nawet trzykrotnie niższy od jednostek węglowych, obecnie funkcjonujących w polskim systemie elektroenergetycznym.

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63 proc. w porównaniu z 59-60 proc.). Nowe bloki będą się cechować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej, spełniając jednocześnie normy środowiskowe w zakresie emisji.

Projekt w Dolnej Odrze zrealizuje konsorcjum firm w składzie Polimex Mostostal i General Electric (lider konsorcjum)  , które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą. Wartość kontraktu wynosi 3,7 mld zł netto. Dodatkowo zamówienie obejmuje 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto.

Betonowanie ZEDO